Powrót na górę

Czy defibrylator AED może być również zastosowany u dzieci?

 

Defibrylatory AED są coraz częstszym elementem krajobrazu polskich miast. Urządzenia tego typu znaleźć można w miejscach, takich jak pociągi, stadiony, pojazdy komunikacji miejskiej, urzędy czy też kina i teatry. Ich obsługa jest niezwykle prosta, a to ma kluczowe znaczenie na szybkość reakcji podczas zatrzymania krążenia u osoby poszkodowanej. Często pojawiającym się pytaniem jest to, czy defibrylatory AED mogą być wykorzystywane na dzieciach?

Zacznij od sprawdzenia funkcji życiowych

Na wstępie wspomnieć należy o tym, że u dzieci zatrzymanie krążenia często spowodowane jest niewydolnością oddechową (zadławienia). Jeżeli doszło już do utraty przytomności u dziecka rozpoczynamy resuscytację krążeniowo oddechową czyli 30 ucisków klatki piersiowej + 2 oddechy ratunkowe. Ale warto przed rozpoczęciem RKO dodatkowo podać nieprzytomnemu dziecku 5 oddechów ratunkowych. W sytuacji, gdy dziecko nadal nie reaguje, należy przystąpić do udzielania pomocy najlepiej z użyciem AED.

Defibrylator może ratować dzieci

Bardzo ważną informacją jest fakt, że defibrylatory mogą być stosowane na dzieciach już od 1. roku życia. W przypadku osób w wieku od 1 do 8 lat zaleca się użycie mniejszej energii wstrząsu terapeutycznego (50 – 90 dżuli) niż dla dorosłych (150 – 360 dżuli). Nowoczesne defibrylatory posiadają „przycisk pediatryczny”. Jego naduszenie szybko zmienia tryb pracy AED na pediatryczny (o czym poinformuje komunikat głosowy) i możemy postępować zgodnie z poleceniami defibrylatora, gdyż jest on gotowy do defibrylacji dziecka. Obsługa tego typu urządzeń jest prosta, a liczba funkcji ograniczona do niezbędnego minimum, co powoduje, że żadna z osób nie powinna mieć problemu z wyborem odpowiednich ustawień sprzętu.

Starsze rozwiązania wymagają niestety większej wiedzy i zaangażowania ze strony obsługującego defibrylator. W starszych modelach AED redukcję energii wstrząsu uzyskuje się dzięki dodatkowym akcesoriom takim jak klucz pediatryczny lub elektrody pediatryczne. W taki przypadku przede wszystkim trzeba mieć te akcesoria ! Dalej trzeba wiedzieć jak zamontować klucz lub elektrody w urządzeniu w celu redukcji energii. To wszystko w przypadku sytuacji stresowej ( a taką zawsze jest udzielanie pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej) zajmuje sporo czasu, a jak wiadomo czas ma tu kolosalne znaczenie – im szybciej rozpoczniemy RKO i zdefibrylujemy poszkodowanego tym większe szanse na przeżycie!

W sytuacji, gdy ratujemy dziecko powyżej 8 lat, możemy reanimować je używając standardowych parametrów AED. Dzieci w tym wieku ważą zwykle już powyżej 25 kg, co powoduje, że użycie zwykłych elektrod nie będzie stanowiło zagrożenia. Niezależnie z jakim rozwiązaniem będziemy mieli do czynienia, (przycisk, elektrody pediatryczne czy klucz) elektrody na klatce piersiowej dziecka czy dorosłego, przyklejamy zgodnie z rysunkiem na elektrodach. Oryginalne i profesjonalne elektrody zawsze mają oznaczenie, w którym miejscu klatki piersiowej powinny być przyklejone.

 

 

© Copyright 2018 Defimed Defibrylatory AED LIFEPAK CR2| Projekt Virtual Services Tworzenie Stron WWW