Powrót na górę

Czy każdy może użyć AED?

 

Głównym założeniem tego typu urządzeń jest to, by skorzystać mógł z nich w zasadzie każdy. Defibrylatory LIFEPAK CR2 czy AED innych marek mają bowiem w możliwie prosty sposób „przeprowadzić” krok po kroku osoby bez przeszkolenia przez cały proces w celu uratowania życia osób, u których z różnych powodów doszło do Nagłego Zatrzymania Krążenia przed przyjazdem karetki pogotowia. Gdyby był to bardzo skomplikowany bądź nieintuicyjny w obsłudze sprzęt medyczny, mógłby być on stosowany wyłącznie przez osoby przeszkolone czy Zespoły Ratownictwa Medycznego, a wtedy ich dostępność w przestrzeni publicznej oraz popularyzacja w społeczeństwie idei powszechnego dostępu do wczesnej defibrylacji (PAD – Public Access Defibrillation) po prostu mijałaby się z celem. Na pytanie “czy każdy może użyć defibrylatora AED” z całą pewnością możemy odpowiedzieć więc po prostu: tak, każdy może i w razie potrzeby każdy powinien użyć defibrylatora AED, który dostępny jest akurat w danym miejscu. Niestety defibrylatory różnią się między sobą i nie wszystkie, a szczególnie starsze modele dostępne na rynku posiadają rozwiązania, które zapewnią osobie obsługującej AED pełne wsparcie podczas obsługi.

Co sprawia, że urządzenia LIFEPAK CR2 obsłużyć może każdy ?

Wyniki kilku testów porównawczych potwierdziły, że LIFEPAK CR2 w wersji pełnego automatu jest najbardziej intuicyjnym defibrylatorem na rynku. W zasadzie obsługującemu tę wersję defibrylatora pozostaje otwarcie pokrywy urządzenia i przyklejenie elektrod do gołej klatki piersiowej pacjenta. Resztę „zrobi” LIFEPAK CR2:

  • analiza rytmu serca
  • wykrywanie ruchu poszkodowanego
  • dostosowanie odpowiedniej energii wstrząsu terapeutycznego
  • podanie wstrząsu terapeutycznego po sprawdzeniu przez czujniki ruchu, że nikt nie dotyka pacjenta
  • instruktaż jak wykonać uciski klatki piersiowej
  • metronom w jakim tempie wykonywać uciski klatki piersiowej
  • informacja kiedy podać 2 oddechy ratunkowe jeżeli się na to zdecydujemy
  • dostosowanie kilku poziomu głośności komunikatów głosowych w zależności od hałasu otoczenia

Te czynności AUTOMATYCZNIE wykonują defibrylatory LIFEPAK CR2. Dodatkowo posiadają one tz. szybkie elektrody typu QUIK-STEP uniwersalne dla dorosłych i dzieci oraz przełączanie w tryb pediatryczny (dostosowanie defibrylatora do ratowania dzieci) za pomocą specjalnego trybu “Child Mode” uruchomianego za pomocą jednego przycisku bez potrzeby posiadania i montowania żadnych dodatkowych akcesoriów jak klucz pediatryczny czy elektrody pediatryczne.

 

 

© Copyright 2018 Defimed Defibrylatory AED LIFEPAK CR2| Projekt Virtual Services Tworzenie Stron WWW