Powrót na górę

Czy obsługiwanie Zautomatyzowanego Defibrylatora Zewnętrznego jest bezpieczne ?

 

Nagłe Zatrzymanie Krążenia w miejscu publicznym wymaga reakcji otoczenia osoby zagrożonej. Oprócz klasycznej Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej, jednym z najczęściej wykorzystywanych środków jest AED – Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny. To sprzęt medyczny, który instruuje krok po kroku co należy zrobić w przypadku zagrożenia ludzkiego życia, jednak wiele osób nadal obawia się korzystania z niego. Istnieje wiele mitów i nieprawdziwych teorii mówiących o zagrożeniach jakie czyhają na osobę, która obsługuje defibrylator AED. Opinie te powielane w internecie przez osoby nie wiedzące i nie rozumiejące jak zbudowany jest defibrylator, które najczęściej czerpią swoją wiedzę z filmów sensacyjnych „klasy C”.

Defibrylator LIFEPACK CR2 – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

DefiMed od wielu lat jest Autoryzowanym Dystrybutorem marki LIFEPAK na terenie Polski. Ta marka od ponad 60 lat bada i wdraża technologię defibrylacji. Jest światowym liderem w produkcji defibrylatorów manualnych używanych w karetkach czy śmigłowcach pogotowia, a także na oddziałach ratunkowych czy kardiologicznych. Tę samą technologię defibrylacji wykorzystuje się też do produkcji Zautomatyzowanych Defibrylatorów Zewnętrznych. I już w samej nazwie można doszukać się wskazówek. Zautomatyzowany (nie manualny) czyli wiele (półautomaty) lub wszystkie funkcje (w pełni automatyczne) obywają się bez zaangażowania osoby obsługującej. Zadaniem operatora jest uruchomienie AED i wykonywanie poleceń i wskazówek defibrylatora. To sprzęt skonstruowany specjalnie dla osób nie posiadających wykształcenia medycznego, więcej – jest tak skonstruowany by mógł go obsłużyć każdy włącznie z dziećmi. Dlatego też większość decyzji nie należy do operatora ale podejmuje je defibrylator. I tak LIFEPAK CR2 w wersji w pełni automatycznej:
- uruchamia się po otwarciu pokrywy
- informuje czy jest w trybie dla dorosłych czy dla dzieci (zmiana na pomocą przycisku)
- podaje instrukcje gdzie przykleić elektrody
- przeprowadza analizę rytmu serca
- informuje o koniecznej defibrylacji lub jej braku
- dobiera wartość podanego impulsu terapeutycznego dla każdego kolejnego impusu
- podaje impuls do serca poszkodowanego
- uruchamia „asystenta RKO” (metronom tempa ucisków, instruktaż jak wykonać RKO)
- wykrywa ruch poszkodowanego
- monitoruje stan poszkodowanego

Przejrzystość i intuicyjność defibrylatorów LIFEPAK CR2 widać w kilku testachporównawczych, opiniach ratowników i instruktorów pierwszej pomocy mających do czynienia z różnymi modelami AED, ale przede wszystkim jest też potwierdzona przez osoby, które obsługiwały LIFEPAK CR2 podczas akcji ratunkowej.

Czy użycie LIFEPAK CR2 Wi-Fi jest bezpieczne?

Aby wszystkie powyższe funkcje mogły odbywać się automatycznie i w jak najkrótszym czasie LIFEPAK CR2 posiada szereg zabezpieczeń i algorytmów, które mają ustrzec obsługującego przed błędami. Nie należy obawiać się korzystania z defibrylatora AED. Jakiekolwiek nieprawidłowe zachowanie operatora spowoduje w LIFEPAK CR2 powtórzenie komunikatu prawidłowego zachowania, lub odstąpienia od kolejnego kroku i ponowny instruktaż. Jednym z najczęściej powielanych nieprawdziwych mitów jest opinia, że w defibrylatorze w wersji w pełni automatycznej obsługujący nie ma kontroli nad momentem podania wstrząsu terapeutycznego. Nic bardziej mylnego ! Ta wersja powstała właśnie jako defibrylatory do przestrzeni publicznej umieszczane w ramach programów PAD (ang. Public Acces of Defibirilation) tj. Publicznemu/Powszechnemu Dostępowi do Defibrylacji, gdzie z założenia udzielającym pomocy i obsługującym defibrylator będą osoby przypadkowe bez wiedzy i doświadczenia. Dlatego automat posiada dodatkowe zabezpieczenia i jest bardziej intuicyjny niż wersja półautomatyczna. Wszystkie modele LIFEPAK CR2 są dostępne zarówno jako półautomatyczne jak i w pełni automatyczne. Idealnie było by, aby każdy został przeszkolony z obsługi defibrylatora AED. Poznanie mechaniki działania defibrylatora daje poczucie pewności co przekłada się na sprawną obsługę i zwiększa szansę poszkodowanego. Jeżeli jednak nie miałaś/miałeś okazji uczestniczenia w takim szkoleniu zdaj się na LIFEPAK CR2.

 

 

© Copyright 2018 Defimed Defibrylatory AED LIFEPAK CR2| Projekt Virtual Services Tworzenie Stron WWW