Powrót na górę

Obsługa defibrylatora krok po kroku

 

Nowoczesne technologie pozwalają poprawić jakość pomocy niesionej nie tylko przez lekarzy czy Zespoły Ratownictwa Medycznego. Współczesny sprzęt medyczny, taki jak np. defibrylator LIFEPAK CR2 USB lub Wi-Fi, pozwala także świadkom nagłego zatrzymania krążenia (NZK) zrobić coś więcej niż zadzwonić po pogotowie i przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. I choć każdy AED zaprojektowany został tak, by nawet osoba bez wcześniejszego przeszkolenia była w stanie go obsłużyć, warto zawczasu dowiedzieć się, jak należy postępować z tym sprzętem medycznym. Pozwoli to choć trochę zminimalizować stres w nagłych wypadkach, gdy decyzje trzeba podejmować naprawdę szybko

Obsługa defibrylatora marki LIFEPAK krok po kroku.

Zanim jeszcze uruchomimy urządzenie, musimy pamiętać o kilku innych niezwykle ważnych krokach, które podjąć należy w przypadku NZK. Przede wszystkim najpierw musimy ocenić stan poszkodowanego i dopiero, jeśli nie reaguje na nasze działania/pytania, (nieprzytomny) możemy podjąć kolejne kroki. Przy braku reakcji udrażniamy dodatkowo drogi oddechowe poszkodowanego i sprawdzamy oddech. Dopiero dla osoby nieprzytomnej, u której mamy podejrzenie, że nie oddycha, wzywamy pogotowie i rozpoczynamy RKO z użyciem defibrylatora AED – LIFEPAK CR2 Wi-Fi lub USB czy innego dostępnego w danym miejscu. Jeśli już stwierdzimy, że w danym przypadku AED rzeczywiście jest potrzebny, do wykonania mamy w zasadzie tylko kilka działań.

1) Ułóż poszkodowanego na plecach na twardej powierzchni.
2) Przynieś defibrylator LIFEPAK CR2 czy inny dostępny na miejscu AED.
3) Rozepnij lub zdejmij ubranie z poszkodowanego tak, by odkryć jego klatkę piersiową.
4) Uruchom AED i wykonuj polecenia jakie usłyszysz z defibrylatora.

LIFEPAK CR2 komendami głosowymi przeprowadzi obsługującego przez wszystkie kolejne etapy zarówno defibrylacji jak i resuscytacji. Jeżeli osoba obsługująca nie będzie nadążać za poleceniami LIFEPAK CR2 poczeka z kolejnymi etapami, a w przypadku gdy obsługujący będzie wyprzedzał defibrylator (ratownik, lekarz, osoba dobrze wyszkolona) urządzenie będzie automatycznie pomijać etapy wykonane aby dostosować się do tempa osoby obsługującej. Dlatego właśnie LIFEPAK CR2 jest uważany za najbardziej intuicyjny defibrylator na rynku. Obsługujący nie musi martwić się czy w hałasie i stresie usłyszy komendy defibrylatora. LIFEPAK CR2 posiada funkcję kilkupoziomowego automatycznego dostosowywania głośności cyfrowych komunikatów głosowych do hałasu otoczenia.

Korzystając z takiego sprzętu medycznego jak defibrylatory LIFEPAK CR2 Wi-Fi lub USB, pamiętaj, żeby nikt nie dotykał poszkodowanego w trakcie analizy rytmu serca oraz samego wyładowania. Dotykanie poszkodowanego podczas analizy i gotowości do wyładowania uniemożliwi precyzyjną oceną rytmu serca poszkodowanego lub ze względów bezpieczeństwa odwoła zalecane wyładowanie. A przecież chcemy jak najszybciej uregulować rytm serca poszkodowanego. Jeśli oddech zostanie przywrócony, nie odczepiaj elektrod od poszkodowanego, defibrylator będzie monitorował jego stan aż do przyjazdu wezwanej wcześniej karetki pogotowia.

© Copyright 2018 Defimed Defibrylatory AED LIFEPAK CR2| Projekt Virtual Services Tworzenie Stron WWW